česká verze   english version

Historie budovy

 - Little Town Budget Hotel

 

PRAZSKA STRASIDLA - MALA STRANA
Stara Praha byla odedavna tajemnym mistem, ktere podnecovalo fantazii svych obyvatel k tvorbe nejruznejsich baji, povesti a bachorek, zalozenych vetsinou na nejakych pravdivych tragickych udalostech a pote veky kosate pribarvenych - no a nebo proste ty strasidla v onech temnych ulickach opravdu jsou.

Malostranské náměstí
Bezhlavy Sved tu projizdi jiz od tricetilete války (1618), kdy spolu se svym vojskem vtrhl do Prahy. Vojaci veskere okoli Hradcan i Male Strany plenili a zejmena jeden byl touhou po majetku uplne posedly. Vyloupil nekolik prazskych kostelu a jiz se tesil, jak se i se svym stribrnym a zlatym bohatstvim vrati domu. Jednou se vracel se svym lupem nahoru ke Strahovu, kde bylo v klastere vojsko ubytovano. Malostransti jiz o nem ale vedeli a pocihali si na nej v zaloze. Sveda zaskocili v nocni tme a v nastale rezi mu docista utali hlavu. Lup mu sebrali a telo zakopali na hrbitove. Jeho spoluvalecnici ho sice chvili postradali, ale ve valecne vrave jeho ztrata nebyla nicim nenadalym a brzo na nej zapomneli. Ale Sved tak docista nezmizel, cos od casu vystoupi z hrobu, vsedne na kone a s prazdnym vakem a hlavou pod pazi jezdi Nerudovou ulici nahoru k uvozu a hleda svuj poklad. Sem tam se na sve pouti jiste potkava s dalsim bezhlavym - tentokrat ohnivym kostlivcem, ktery kazdy patek o pulnoci naseda u domu U tri zlatych korun do dreveneho vozu a jede vzhuru. Bohuzel nikdo nevi nic vic, nez ze kdysi prave u domu byl klaster a hrbitov, kde byl ohnivec nejspise kdysi pohrben.

Dům U Tří zlatých korun
Nenápadným, ale významným domem nejen pro Malou Stranu je dům U Tří zlatých korun. Původně pozdně středověký objekt vznikl asi po roce 1465. O téměř dvacet let později zde byl vybudován špitál, kteří obývali staří, nemocní lidé a privilegovaní žebráci. Ti také byli ve špitále nejzajímavějšími postavami. Jednomu žebrákovi se obzvlášť dařilo a nebylo dne, aby nevyžebral slušný peníz. Jeho závistiví kolegové vysledovali, že vždy navečer dochází do jednoho z malostranských domů a zde se ve světničce hezké malostranské dívky oddává milostným hrátkám. Svého kolegu udali, a jelikož řád špitálu podobné počínání zakazoval, byl žebrák vsazen do vězení. Špitálníkovi nezbylo nic jiného, pokud se chtěl brzo dostat na svobodu, složit přísahu, že se do smrti už na žádnou ženu nepodívá, a pokud tento slib poruší, mohou mu i useknout hlavu. Po propuštění záhy začal opět nejen žebrat, ale i znovu docházet za svým děvčetem, a i když si počínal obezřetně, byl prozrazen a o hlavu skutečně přišel. Jak vypráví kronikář, příběh se skutečně stal a má ještě pointu. Když chtěli pak jeho postel se slamníkem přemístit, zdála se jim nějak podivně těžká. Když slamník rozřízli, vysypalo se mnoho stříbrňáků. Byly použity k dobru špitálu. V roce 1590 obec dům prodala, špitál byl zrušen a dům přestavěn na obytný. Poté ho vlastnila známá pražská rodina brusičů drahokamů Miseroni. Patřili k nejlépe placeným umělcům na dvoře Rudolfa II. V roce 1751 se dostává dům do rukou České komory, která v něm následně zřizuje zastavárnu. Dům však byl stále ve stále horším a horším stavebním stavu. V roce 1829 zastavárenská historie v tomto domě skončila a dům byl prodán manželům Henčlovým, kteří přistoupili k následné přestavbě, která domu dala klasicistní vzhled. Závěrem je nutno konstatovat že domovní znamení tří zlaté koruny na fasádě už nenajdeme.

 
Výběr keramiky
Výběr keramiky
Dobová fotografie domu 1900
Dobová fotografie domu 1900
Výběr mincí, 2. polovina 15. – 16. století.
Výběr mincí, 2. polovina 15. – 16. století.
 
Vyobrazení Malostranského náměstí v době vpádu Pasovských (1611)
Vyobrazení Malostranského náměstí v době vpádu Pasovských (1611)
Zachovaný blok historického nadloží
Zachovaný blok historického nadloží
 
 
 
 
Webdesign by D-sign.cz